Kontakta oss

Välkommen att kontakta oss!

På Europaskolan Strängnäs står du som elev i centrum, tillsammans med våra kompetenta och engagerade lärare. För att allt ska fungera behövs också kansli, skolledning, IT, lokalvård, kockar, kökspersonal och skolhälsovård. Alla finns vi här för dig.

Tillsammans tar vi ansvar för att skapa en trivsam miljö. En skola där var och en känner sig sedd och väl omhändertagen.

Kontakta oss gärna, per telefon eller e-post. Eller varför inte besöka oss?


Thomas Axelsson
Vd och rektor, Europaskolan Strängnäs

Besöksadress:
Storgatan 2,
645 30 Strängnäs

Telefon reception: 076-767 08 25
Fax: 0152-33 11 09

E-post: info@europaskolan.se
E-post: webmaster@europaskolan.se


Skolledning

Axelsson Thomas
Rektor

Arbetsrum i Philosophicum
Mobil: 0702-35 99 22
E-post: thomas.axelsson@europaskolan.se

Gustavsson Martina
Biträdande rektor/lärare i naturvetenskapliga ämnen
Arbetsrum i Philosophicum: 070-321 96 69
E-post: martina.gustavsson@europaskolan.se

Berterud Olympia
Administrativ chef/biträdande rektor
Arbetsrum i Philosophicum: 076-767 02 05
E-post: olympia.berterud@europaskolan.se


Reception

Larsson Katarina
Arbetsrum i Philosophicum: 0152-33 11 00
Mobil: 076-767 08 25
E-post: katarina.larsson@europaskolan.se

Karta-Stadscampus

1. Philosophicum 2. Technicum 3. Economicum 4. Artes 5. Djäknegården 6. Mediateket 7. Ångbåtsbron 8. Skolans matsal – Järnhandeln


Lärare

Andersson Karin
Mentor i EF14, undervisar i engelska.
Arbetsrum i Philosophicum: 076-767 10 43
E-post: karin.andersson@europaskolan.se

Berg Robert
Mentor i FÖ14, undervisar i juridik och ekonomiska ämnen.
Arbetsrum i Economicum: 076-767 13 70
Mobil: 0707-69 34 16
E-post: robert.berg@europaskolan.se

Bodin Ann-Sofie (tjänstledig)
Undervisar i filosofi, historia, religion och samhällskunskap.
Arbetsrum i Economicum: 076-767 13 70
E-post: ann-sofie.bodin@europaskolan.se

Bruce Linda
Mentor i KF14, undervisar i naturkunskap och matematik.
Arbetsrum i Technicum: 076-767 09 79
E-post: linda.bruce@europaskolan.se

Damberg Eva
Mentor i Fö15, undervisar i idrott.
Arbetsrum i Philosophicum: 076-767 10 43
E-post: eva.damberg@europaskolan.se

Elworth Gunnar
Förstelärare, mentor i FÖ15, undervisar i svenska, historia och samhällskunskap.
Arbetsrum i Economicum: 076-767 09 31
E-post: gunnar.elworth@europaskolan.se

Engström Sofia
Mentor i EF14, undervisar i svenska och historia.
Arbetsrum i Economicum: 076-767 13 70
Mobil: 0763-37 50 42
E-post: sofia.engstrom@europaskolan.se

Eriksson Linda (föräldraledig)
Undervisar i engelska samt idrott och hälsa.
Arbetsrum i Technicum: 076-767 09 79
E-post: linda.eriksson@europaskolan.se

Ericsson Magnus
Undervisar i matematik.
Arbetsrum i Technicum: 070-211 30 12, 076-767 09 79
E-post: magnus.ericsson@europaskolan.se

Evensson Ulla
Mentor i FÖ14, undervisar i engelska.
Arbetsrum i Philosophicum: 076-767 10 43
E-post: ulla.evensson@europaskolan.se

Glimbrant Torbjörn
Mentor i EU15a, undervisar i matematik.
Arbetsrum i Technicum: 076-767 09 79
Mobil: 0709-38 11 98
E-post: torbjorn.glimbrant@europaskolan.se

Gustavsson Martina
Undervisar i naturkunskap, biologi och geografi.
Arbetsrum i Philosophicum: 070-321 96 69
E-post: martina.gustavsson@europaskolan.se

Kylsten Per (tjänstledig)
Undervisar i kemi, naturkunskap och biologi.
Arbetsrum i Technicum: 0706-33 31 98, 076-767 09 79
E-post: per.kylsten@europaskolan.se

Lindroth Rosalind
Undervisar i engelska.
Arbetsrum i Philosophicum
E-post: rosalind.lindroth@europaskolan.se

Lindström Siv
Mentor i KF16, undervisar i tyska och svenska.
Arbetsrum i Philosophicum: 076-767 10 43
E-post: siv.lindstrom@europaskolan.se

Lööw Stefan
Undervisar i religionskunskap.
Arbetsrum i Philosophicum: 076-767 11 48
Mobil: 0738-18 43 80
E-post: stefan.loow@europaskolan.se

Montagnani Letizia
Undervisar i italienska.
Arbetsrum i Philosophicum: 076-767 11 48
E-post: letizia.montagnani@europaskolan.se

Mutvei Eva
Konstnärlig ledare
Mentor i Sci16, undervisar i teater, estetisk kommunikation.
Arbetsrum i Artes
Mobil: 0708-34 88 86
E-post: eva.mutvei@europaskolan.se

Noreen Caroline
Undervisar i franska, marknadsföring, entreprenörskap och företagande, handleder i kursen Gymnasiearbete, Delf-examinator.
Arbetsrum i Philosophicum: 076-767 11 48
E-post: caroline.noreen@europaskolan.se

Nyblad Lotta
Mentor i Artes15, FÖ13, undervisar i bild och digitalt skapande.
Arbetsrum i Artes och Philosophicum
Mobil: 0767-22 25 31
E-post: lotta.nyblad@europaskolan.se

Persson Lars-Olof
Undervisar i biologi, kemi, miljökunskap, naturvetenskapliga specialkurser och naturkunskap.
Arbetsrum i Technicum: 076-767 09 79
E-post: lars-olof.persson@europaskolan.se

Persson Lars-Åke
Mentor i KF16, undervisar i historia och samhällskunskap.
Arbetsrum i Philosophicum: 076-767 10 43
Mobil: 0709-50 68 15
E-post: lars-ake.persson@europaskolan.se

Sandell Johan
Mentor i EU16, undervisar i samhällskunskap och geografi.
Arbetsrum i Economicum: 076-767 09 31
E-post: johan.sandell@europaskolan.se

Söderberg Gunnar
Undervisar i spanska och latin.
Arbetsrum i Philosophicum: 076-767 11 48
E-post: gunnar.soderberg@europaskolan.se

Waltersson Erik
Mentor i KFSci15, undervisar i matematik och fysik.
Arbetsrum i Technicum: 076-767 09 79
E-post: erik.waltersson@europaskolan.se

Wennerström Helena
Mentor i EU15b, undervisar i filosofi, psykologi, svenska som andra språk, samhällskunskap.
Arbetsrum i Economicum: 076-767 13 70
E-post: helena.wennerstrom@europaskolan.se

Wild Johan
Mentor i SCI14, undervisar i matematik.
Arbetsrum i Technicum: 076-767 09 79
Hem: 0152-102 51
Mobil: 0707-38 15 05
E-post: johan.wild@europaskolan.se


Skolsköterskor

Bonthron Marianne
Arbetsrum i Economicum
Mobil: 0730-78 98 82
E-post: marianne.bonthron@europaskolan.se

Leander Anna
Arbetsrum i Economicum
E-post: anna.leander@europaskolan.se


Kurator

Annlouise Linde Anderson
Arbetsrum i Economicum
Besökstid: tisdag, torsdag, fredag
Telefon: 076-767 50 07
E-post: annlouise.linde@europaskolan.se


Inackorderingsansvarig

Nyblad Lotta
Arbetsrum i Artes/kansliet
Mobil: 0767-22 25 31
E-post: lotta.nyblad@europaskolan.se


Marknadsansvarig

Martina Gustavsson
Arbetsrum i Philosophicum: 070-321 96 69
E-post: martina.gustavsson@europaskolan.se


Ekonomi

Jansson Maria
Arbetsrum i Economicum: Artes
E-post: maria.jansson@lyktans.se


IT-tekniker

Eklund Johan
Arbetsrum i Artes
Mobil: 076-767 50 98
E-post: johan.eklund@lyktans.se

Sandsten Jimi
Arbetsrum i Artes
Mobil: 076-767 44 24
E-post: jimi.sandsten@lyktans.se


Fastighetsservice/vaktmästeri

Karlsson Peter
Mobil: 0722-10 91 62
E-post: peter.karlsson@lyktans.se

Felanmälan: fastighet@lyktans.se


Lokalvård

Borgersen Agneta
Uzunkir Ellen (föräldraledig)
Kontaktas via kansliet: 0152-33 11 01
eller fastighet@lyktans.se


Måltidsverksamhet

Kök Jernhandeln: 076-767 09 47

Holmberg Mattias
Mobil: 076-767 09 98
E-post: mattias.holmberg@lyktans.se

Agneta Ceder
E-post: agneta.ceder@lyktans.se

Filipsson Ulrika
E-post: ulrika.filipsson@lyktans.se

Karman Johan
E-post: johan.karman@lyktans.se