Kontakta oss

Välkommen att kontakta oss!

På Europaskolan Strängnäs står du som elev i centrum, tillsammans med våra kompetenta och engagerade lärare. För att allt ska fungera behövs också reception, skolledning, IT, lokalvård, kockar, kökspersonal och skolhälsovård. Alla finns vi här för dig.

Tillsammans tar vi ansvar för att skapa en trivsam miljö. En skola där var och en känner sig sedd och väl omhändertagen.

Kontakta oss gärna, per telefon eller e-post. Eller varför inte besöka oss?


Thomas Axelsson
Vd och rektor, Europaskolan Strängnäs

Besöksadress:
Storgatan 2,
645 30 Strängnäs

Telefon reception: 0152-33 11 00
Fax: 0152-33 11 09

E-post: info@europaskolan.se
E-post: webmaster@europaskolan.se


Skolledning

Axelsson Thomas
Rektor
Arbetsrum i Philosophicum
Telefon: 0152-33 11 01
E-post: thomas.axelsson@europaskolan.se

Gustavsson Martina
Biträdande rektor/lärare och marknadsansvarig
Arbetsrum i Philosophicum: 0152-33 11 03
E-post: martina.gustavsson@europaskolan.se

Berterud Olympia
Administrativ chef/biträdande rektor
Arbetsrum i Philosophicum: 0152-33 11 02
E-post: olympia.berterud@europaskolan.se


Reception

Larsson Katarina
Arbetsrum i Philosophicum
Telefon: 0152-33 11 00
E-post: katarina.larsson@europaskolan.se

Bergvall Camilla
Arbetsrum i Philosophicum
Telefon: 0152-33 11 00
E-post: camilla.bergvall@europaskolan.se

Karta-Stadscampus

1. Philosophicum 2. Technicum 3. Economicum 4. Artes 5. Djäknegården 6. Mediateket 7. Ångbåtsbron 8. Skolans matsal – Järnhandeln


Lärare

Andersson Karin
Mentor i KF17, undervisar i engelska.
Arbetsrum i Philosophicum: 0152-33 11 09
E-post: karin.andersson@europaskolan.se

Berg Robert
Mentor i Fö17, undervisar i juridik och ekonomiska ämnen.
Arbetsrum i Economicum: 0152-33 11 12
E-post: robert.berg@europaskolan.se

Bergman Jenny
Mentor i Mod17, undervisar i svenska och engelska.
Arbetsrum i Philosophicum: 0152-33 11 09
E-post: jenny.bergman@europaskolan.se

Björnander Stefan
Mentor i Fö18, undervisar i matematik.
Arbetsrum i Technicum:  0152-33 11 13.
E-post: stefan.bjornander@europaskolan.se

Bodin Ann-Sofie (tjänstledig)
Undervisar i filosofi, historia, religion och samhällskunskap.
Arbetsrum i Economicum: 0152-33 11 12
E-post: ann-sofie.bodin@europaskolan.se

Bouatra Amine 
Undervisar i franska.
Arbetsrum i Philosophicum: 0152-33 11 08
E-post: amine.bouatra@europaskolan.se.

Bruce Linda
Mentor i Mod17, undervisar i naturkunskap och matematik.
Arbetsrum i Technicum: 0152-33 11 13
E-post: linda.bruce@europaskolan.se

Eklund Tomas
Mentor i Eu17 och KF18, undervisar i biologi, kemi, naturkunskap och matematik.
Arbetsrum i Technicum: 0152-33 11 13
E-post: eklund.tomas@europaskolan.se

Elworth Gunnar
Förstelärare, mentor i Mod18, undervisar i svenska, historia och samhällskunskap.
Arbetsrum i Economicum: 0152-33 11 11
E-post: gunnar.elworth@europaskolan.se

Engström Sofia
Mentor i Fö17, undervisar i svenska och historia.
Arbetsrum i Economicum: 0152-33 11 12
E-post: sofia.engstrom@europaskolan.se

Eriksson Linda 
Mentor i Eu17, undervisar i engelska samt idrott och hälsa.
Arbetsrum i Technicum: 0152-33 11 13
E-post: linda.eriksson@europaskolan.se

Ericsson Magnus
Undervisar i matematik.
Arbetsrum i Technicum: 0152-33 11 13
E-post: magnus.ericsson@europaskolan.se

Glimbrant Torbjörn
Mentor i KF18, undervisar i matematik.
Arbetsrum i Technicum: 0152-33 11 13
E-post: torbjorn.glimbrant@europaskolan.se

Gustavsson Martina
Undervisar i naturkunskap, biologi och geografi.
Arbetsrum i Philosophicum: 0152-33 11 03
E-post: martina.gustavsson@europaskolan.se

Jonker Mirjam 
Undervisar i tyska.
Arbetsrum i Philosophicum: 0152-33 11 09
E-post: mirjam.jonker@europaskolan.se

Kovacs Gellert
Mentor i Fö16, undervisar i psykologi och samhällskunskap.
Arbetsrum i Economicum: 0152-33 11 11
E-post: gellert.kovacs@europaskolan.se

Kylsten Per (tjänstledig)
Undervisar i kemi, naturkunskap och biologi.
Arbetsrum i Technicum: 0152-33 11 13
E-post: per.kylsten@europaskolan.se

Lindroth Rosalind
Undervisar i engelska.
Arbetsrum i Philosophicum
E-post: rosalind.lindroth@europaskolan.se

Lindström Siv
Mentor i KF16, undervisar i tyska och svenska.
Arbetsrum i Philosophicum: 0152-33 11 09
E-post: siv.lindstrom@europaskolan.se

Lööw Stefan
Undervisar i religionskunskap.
Arbetsrum i Philosophicum: 0152-33 11 08
E-post: stefan.loow@europaskolan.se

Montagnani Letizia
Mentor i Sci18, undervisar i italienska och människans språk.
Arbetsrum i Philosophicum: 0152-33 11 08
E-post: letizia.montagnani@europaskolan.se

Mutvei Eva
Konstnärlig ledare
Mentor i Sci16, undervisar i teater, estetisk kommunikation.
Arbetsrum i Artes: 0152-33 11 04
E-post: eva.mutvei@europaskolan.se

Noreen Caroline
Undervisar i franska, marknadsföring, entreprenörskap och företagande, handleder i kursen Gymnasiearbete, Delf-examinator.
Arbetsrum i Philosophicum: 0152-33 11 08
E-post: caroline.noreen@europaskolan.se

Nyblad Lotta
Mentor i EF16 och Fö18, undervisar i bild och foto.
Arbetsrum i Artes : 0152-33 11 04
E-post: lotta.nyblad@europaskolan.se

Persson Lars-Olof
Undervisar i biologi, kemi, miljökunskap, naturvetenskapliga specialkurser och naturkunskap.
Arbetsrum i Technicum: 0152-33 11 13
E-post: lars-olof.persson@europaskolan.se

Persson Lars-Åke
Mentor i KF16, undervisar i historia och samhällskunskap.
Arbetsrum i Philosophicum: 0152-33 11 09
E-post: lars-ake.persson@europaskolan.se

Sandell Johan
Mentor i EU16, undervisar i samhällskunskap och geografi.
Arbetsrum i Economicum: 0152-33 11 11
E-post: johan.sandell@europaskolan.se

Stensgård Werner
Mentor i EF16, undervisar i samhällskunskap och historia.
Arbetsrum i Economicum: 0152-33 11 12
E-post: werner.stensgard@europaskolan.se

Söderberg Gunnar
Undervisar i spanska och latin.
Arbetsrum i Philosophicum: 0152-33 11 08
E-post: gunnar.soderberg@europaskolan.se

Waltersson Erik
Mentor i Sci18, undervisar i matematik och fysik.
Arbetsrum i Technicum: 0152-33 11 13
E-post: erik.waltersson@europaskolan.se

Waltersson Kjell
Undervisar i matematik.
Arbetsrum i Technicum: 0152-33 11 13
E-post: kjell.waltersson@europaskolan.se

Wennerström Helena
Mentor i Eu18, undervisar i filosofi, psykologi, svenska som andra språk, samhällskunskap.
Arbetsrum i Economicum: 0152-33 11 12
E-post: helena.wennerstrom@europaskolan.se

Wessel Håkansson Lars
Mentor i Mod18, undervisar i idrott och hälsa.
Arbetsrum i Philosopicum: 0736-56 05 79
E-post: lars.wessel@europaskolan.se

Wild Johan
Mentor i Sci17, undervisar i matematik.
Arbetsrum i Technicum: 0152-33 11 13
E-post: johan.wild@europaskolan.se

Winblad Mikael
Mentor i KF17, undervisar i spanska och engelska.
Arbetsrum i Philosophicum: 0152-33 11 09
E-post: mikael.winblad@europaskolan.se


Skolsköterskor

Bonthron Marianne
Arbetsrum i Economicum
Telefon: 0152-33 11 06
E-post: marianne.bonthron@europaskolan.se

Leander Anna
Arbetsrum i Economicum
Telefon: 0152-33 11 06
E-post: anna.leander@europaskolan.se


Kurator

Annlouise Linde Anderson
Arbetsrum i Economicum
Telefon: 0152-33 11 07
E-post: annlouise.linde@europaskolan.se


SYV (Studie- och yrkesvägledare)

Nicklas Hellmark
Arbetsrum i Philosophicum
Besökstid: måndag och onsdag
Telefon: 0152-33 11 05
E-post: nicklas.hellmark@europaskolan.se


Inackorderingsansvarig

Nyblad Lotta
Arbetsrum i Artes
Telefon: 0152-33 11 04
E-post: lotta.nyblad@europaskolan.se


Ekonomi

Jansson Maria
Arbetsrum i Economicum
E-post: maria.jansson@lyktans.se


IT-tekniker

Eklund Johan
Arbetsrum i Artes
Telefon: 0152-33 11 22
E-post: johan.eklund@lyktans.se

Sandsten Jimi
Arbetsrum i Artes
Telefon: 0152-33 11 23
E-post: jimi.sandsten@lyktans.se


Fastighetsservice/vaktmästeri

Karlsson Peter
Mobil:
0722-10 91 62
E-post: peter.karlsson@lyktans.se

Felanmälan: fastighet@lyktans.se


Lokalvård

Borgersen Agneta
Uzunkir Ellen (föräldraledig)
Kontaktas via kansliet: 0152-33 11 01
eller fastighet@lyktans.se


Måltidsverksamhet

Kök Jernhandeln: 076-767 09 47

Holmberg Mattias
Mobil: 070-693 42 93
E-post: mattias.holmberg@lyktans.se

Agneta Ceder
E-post:
 agneta.ceder@lyktans.se

Filipsson Ulrika
E-post:
 ulrika.filipsson@lyktans.se

Karman Johan
E-post:
 johan.karman@lyktans.se